Odpowiedz

 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SMAROWANIE
08-14-2007, 15:11
Post: #1
SMAROWANIE
Witam!
Mógł by ktoś z kolegów grających barzdiej pro wypowiedzieć się na temat rodzajów smarowania?
Np. #1 #14 #15 itd itp
Jaka długośc oleju itd itp.

Rozmawiałem ostatnio z Tymkiem na ten temat troche, ale interesuje mnie jakaś informacja bardziej dokładna, które smarowanie jest najkrotsze i które najdłuzsze.

Czy jest dobrym rozwiazaniem granie linii tzn. start rozbiegu na 20 klepce i granie blisko rynny? ( w sumie gram teraz tak The Onem na # 14).
Na stronie PBA dla smarowanie Cheetah 35 feet w opisie jest napisane że dane smarowanie zmusza graczy do grania blisko rynny zerowej.

(Cheetah measures 35 feet in length and is the shortest of the five patterns. Sometimes used on lane surfaces that are well worn, it tries to maximize the area on the lane with less wear, which is usually extemely close to the gutter. Because of this, players tend to migrate toward those spots to take advantage of the more pristine surface areas. The cheetah is exciting for its ability to allow players to make "risk-reward" decisions based on playing near the gutter. The scoring pace is normally medium to high for this pattern.)

http://www.pba.com/resources/oilpatterns...s.asp?ID=7

A może cos nakręciłem z angielskim HIHI!

Cy #14 jest podobna do Cheetah?

Zgóry dziekuję i Pozdrawiam!!! ;-)

P.S. Może moje pytania beda wydawać sie troche banalne :oops: no ale zapytac nie zaszkodzi zawsze troche info się przyda a ja staram się dowiedzieć o bowlingu jak najwiecej! ;-)

Pozdro!
Znajdz posty
Cytuj
08-14-2007, 22:09
Post: #2
 
To ja pragnę zapytać czy do jazdy samochodem powinienem żelować włosy czy nie ;P
Generalnie, aby zrozumieć smarowanie powinieneś obejrzeć wizualizację tego co jest na torze, gdzie kończy się olej, jak długi jest blok itp. A do tego ogromne znaczenie ma Twoja rotacja, sposób wyrzutu, no i prędkość..... ;|(((
Pamiętaj, że prawidłowo kula strąca 4 piny: 1,3,5 i 9, reszta spada sama. Kula winna zatem "wejść" między piny 1 i 3 pod odpowiednim kątem. Hmmm wiesz co swoje wiem, ale trudno mi to wyjaśnić pisząc. Oczywiście to, że swojej wiedzy praktycznej nie umiem jeszcze zastosować to druga sprawa. Myslę, że z upływem czasu..... Pamiętam, gdy pytałem Tonia jak zrozumieć smarowania? W odowiedzi: ja sam zaczynam je rozumieć po 7 latach............ tak więc czytaj, pytaj i obserwuj kulę jak zachowuje się na torze. pzdr
Znajdz posty
Cytuj
08-16-2007, 13:21
Post: #3
 
Dzieki Zbyszku za odpowiedź! :-)
A mozesz troszke mi napisać na temat bloku? Bo tak do końca nie wiem co to jest! :oops:
Pozdro!

Ed i colori che noi portiamo sono la gloria!
Znajdz posty
Cytuj
08-16-2007, 15:04
Post: #4
 
Blok (block) oznacza sporo oleju w środku toru, co ma sprzyjać kuli by weszla w pocket.
Sytuacja odwrotną jest revers block, sucho w środku dużo oleju na zewnątrz. Jak rzucisz w srodek to kula dostanie zbyt duzej rotacji.

no ale ja to wogole sie wypowiadac nie powinienem :oops:
Www Znajdz posty
Cytuj
08-17-2007, 11:28
Post: #5
 
Ok thanks!
Macie może wykresy smarowań w naszej kregielni?
pzdr

Ed i colori che noi portiamo sono la gloria!
Znajdz posty
Cytuj
08-19-2007, 13:07
Post: #6
 
Oczywiście programy od 4 do 16 są w katalogu dostępnym u mechaników w Grakuli (14 modyfikowana przez Strikera). Smarowania:
nr 1 to długie smarowanie z mistrzostw Polski ok 42 stopy,
nr 2 to krótkie z mistrzostw Polski ok 36stóp
- mogłem pomylić 1 z 2 Wink
nr 3 to smarowanie, które zastosowano na finałach Qubica AMF w Caracas -potocznie nazywane właśnie "Caracas" jest coś między 1 i 2 (39-41) stopy.
Dodam, że schematy tych smaorwań czyli nr 1,2 i 3 dostępne są w archiwach turniejowych na stronie PZK. Patrz Mistrzostwa Polski 2006r - Toruń, oraz eliminacje w Polsce do finałów w Caracas Qubica AMF - Ostróda / Toruń 2006r.
Znajdz posty
Cytuj
08-20-2007, 20:04
Post: #7
 
Wyglada na to że #2 podobne do #14 bo 14-cie tez pzreciez jest krótkie?
Czy sie myle?
A choinka i prostokaty jaka jest róznica?
Pozdro!

P.s. wlasnie próbuje na stronie PZK cos odszukac ale nic teraz nie moge znalezc w sezonie zawsze byly wykresy.

Generalnie rozumiem że smarowanie typu choinka i prostokaty do 36 feet jest z reguly łatwiejsze bo kula zawsze dojdzie do kieszeni czy gramy srodek czy gramy linie blisko rynny zerowej, a długie 40 i wiecej barzdiej techniczne. Wykresow tych jest masa ale czy naprawde miedzy poszczegolnymi wykresami jest az taka znaczaca roznica powiedzmy miedzy 14 i 15 albo 35 i 36 feet? Generalnie zaobserwowałem ze głownie sie mówi tylko o dwóch rodzajach smarowania długim i krótkim i na tym koniec.

Staram sie to wszystko ogarnac ale najlepiej to i tak wzszytko wychodzi w praniu wiec nie ma co sie rozpisywac a tzreba trenowac!!! :-D
Powoli myśle że zrozumiem wszystko tylko chce teraz dowiedziec sie jak najwiecej zeby na samym poczatku wiedziec o co w tym wszystkim chodzi a nie rzucac kula a pozniej sie zastanawiac czemu reaguje tak a nie inaczej
Pozdrawaiam wszystkich!!!

Ed i colori che noi portiamo sono la gloria!
Znajdz posty
Cytuj
08-21-2007, 10:12
Post: #8
 
hehehe fajnie piszesz Vinnie, jakby w bowlingu można było w okresie 1 roku dojść do poziomu 220 średniej :lol:
długość 1 stopy w smarowaniu "to niewiele", jednak jak męczy się długo jedno smarowanie to nawet o pół stopy trudno się przestawić (pamięć ruchowa). generalnie liczy się celność i powtarzalność. oczywiście nie celność w piny tylko, aby kula szła tym torem, którym Ty chcesz, a przy złym rozbiciu tylko korygujesz klepkę :roll: jeśli w 1 grze i w 1 rzucie masz strike to powtórz to jeszcze 11 razy i masz wymarzony PerfectGame :oops: £atwizna :shock: Ten sam rzut strikeowy na 36stópach oleju spowoduje na 37stopach, że kula nie dojdzie do pinów 1 i 3, zostaną kręgle w różnych kombinacjach 2,4,7,8 i 10 -ze splitami oczywiście. Przestawisz się i kula Twoim zdaniem idealnie trafia w kieszeń, ale zostają jakieś pozycje, TO OZNACZA, ¯E KULA WCHODZI W PINY POD Z£YM K¡TEM ! Kąt wejścia kuli w piny jest bardzo istotnym elementem gry. Dlatego zawodnicy z wyższej półki nie tylko mają po kilka, kilkanaście kul, ale umieją je dobrać do odpowiedniego smarowania.
W Polsce trenuje, się celność i powtarzalność. tylko nielicznych stać na treningi pod okiem zawodników PBA, którzy pozwalają im zaoszczędzić cenny czas na samouctwie. Hmm trochę teorii znam, ale jak już pisałem wcześniej nie umiem jeszcze jej zastosować, a to kwestia czasu Wink

PS. "......Pamięć ruchowa występuje w powstawaniu nawyków ruchowych i sprawności motorycznej, które mają duże znaczenie w zachowaniach człowieka i jego działalności. Dobrze rozwinięta pamięć ruchowa ułatwia osiągnięcie wyników sportowych i czynności manipulacyjno-technicznych. Jej podstawą jest sprawne funkcjonowanie analizatorów ruchowych i kinestetycznych. Z tego powodu niektórzy uważają ją także za pewną odmianę pamięci obrazowej......."
Znajdz posty
Cytuj

Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości